Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Haberler: Ege Teknik Müdürler Platformuna Hoş Geldiniz.

Gönderen Konu: NASA buluşu HI-TECH İzolasyonlu boya  (Okunma sayısı 2626 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

atezer

  • Global Moderator
  • Newbie
  • *****
  • İleti: 9
NASA buluşu HI-TECH İzolasyonlu boya
« : Haziran 02, 2011, 10:09:14 pm »
NASA Teknoloji TransferiYapılan test sonuçlarına göre Hy-Tech ile %51,32 Enerji tasarrufu sağlanmaktadır.
Hy-Tech ürünleri güneş ışınlarını %95, UV ışınlarını %85 yansıtmaktadır

Hy-Tech Firması'nın ürettiği ürünlerin yalıtımlık açısından esasını teşkil eden ve NASA Teknolojisi ile üretilen katkı maddesi ve bu teknolojinin sivil sektöre transferi aşağıdaki şekilde gelişmiştir.
Bilindiği üzere, ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Yönetimi, çok bilinen kısa adı ile NASA, kendisi için belirlenen vizyonu ve misyonu paralelinde her yıl milyarlarca ABD Doları tutan ARGE faaliyeti sürdürmektedir.
Bu ARGE faaliyetleri sonucu, Havacılık ve Uzay sektöründe kullanılmak üzere keşfedilen ve geliştirilen teknolojiler ve ürünler, NASA'nın kendi faaliyet alanlarında kullanılmakla birlikte, ziraat, iletişim, bilgisayar teknolojisi, çevre ve kaynak yönetimi, sağlık ve ilaç, imalat, ulaştırma ve iklim modelleme alanlarında sivil sektörün de faydalanmasında sakınca görülmeyen teknolojik buluşlar veya NASA'ca bir üst ürünü geliştirilen ürünler, sivil sektör kullanımına serbest bırakılmaktadır.
NASA, Uzay Mekiklerinde ısı yalıtımının sağlanması için, Ames Research Center'de yaptığı termal araştırmalar sonucu, yüksek performanslı yalıtım sağlayan Mikro Seramik Kürecikler geliştirmiş ve ana maddesi açıklanmayan bu küreciklerden imal ettiği seramik kaplama plakalarını Uzay mekiklerinde kullanmıştır.
Hy-Tech, boyada kullanılan teknolojik formülleri keşfettikten sonra, bir adım daha öteye giderek NASA,nın mikro seramik küreciklerini özel bir işlemden geçirerek içlerindeki gazın boşaltılmasını sağlamıştır. Bu yolla elde edilen içi vakumlu kürecikler, çok daha etkili bir yalıtım sağlama özelliğine sahiptir. Zira, her türlü yalıtımın sağlanması için metal, ağaç, duvar, kablo v.s gibi her türlü satıhta kullanılacak uygun ürünlerin imaline gelmiştir. Ar-Ge çalışmaları sonucu hemen hemen tüm sektörlere yönelik sonuçlar elde edilmiştir.

NASA'nın Yıllık Yayını SPINOFF

Bu yeni teknoloji ile geliştirilen ürünlerden NASA'ca uygun görülenler, NASA'nın 40 yılı aşkın süredir yayınlanan yıllık SPINOFF yayını ile sivil sektöre tanıtılarak tavsiye edilmektedir.
2003 Yılı için yayınlanan SPINOFF yayınında NASA, Hy-Tech Firması'nın her türlü yalıtım sorununa çözümler getiren ürünlerini de detayları ile tanıtmakta ve potansiyel kullanıcılara önermektedir.

MİKRO SERAMİK KÜRECİKLER

İçi boş küçük bir topa benzeyen yapısı ile, çıplak gözle bakıldığında bir un taneciğini andıran küreciğin andıran küreciğin et kalınlığı,kürenin çapının 1/10 u kadardır. Mikro Kürecikler yanmaz, tepkimeye girmez. 280 Kg./cm2 basınca dayanır ve yaklaşık 1800 C'da yumuşamaya başlar.
Mikro küreciklerin içinde herhangi bir gaz mevcut değildir. Fizik yasalarına göre vakum içerisinde hiç bir madde olmadığından, hiçbir etki iletim yolu ile vakumdan geçemez. Mikro Kürecikler bu özelliği ile boya içerisine karıştırıldığında, birbirlerine daha da yaklaşarak boyadan daha hafif olduklarından yüzeyde bir film şeridi oluşturur. Yüzeyin kuruması ile birlikte içleri vakumlu mikro seramik kürecikler, yapıları sayesinde yüzeydeki ısı transferini minimum düzeye indirir.

- Mikro Seramik Kürecik katkılı boya sürülmüş bir metalin üzerine pürmüz ile 1000 derece santigratlık bir ısıyı uzun süre tatbik edersek, metalin öteki yüzünün ortam hararetinde olduğunu görürüz.
- Seramik Kürecik katkılı boya sürülmüş bir karton üzerine pürmüz ile yüksek ısı tatbik ettiğimizde, kartonun uzun süre yanmadığını görürüz.
- Elimize 2-3 cm kalınlığında toz katkı maddesini alıp, elimize pürmüz ile yüksek ısı tatbik ettiğimizde elimizin yanmadığını görürüz.
- Nevada Üniversitesi tarafından yapılan testte, 2 adet ikiz kulübeden biri normal dış cephe boyası ile, diğeri ise Mikro Seramik Küreciklerin katkı maddesi olarak kullanıldığı dış cephe boyası ile boyanmıştır. Dört aylık yaz üresince aynı takattaki klima cihazı ile aynı sıcaklıkta tutulan iki kulübeden seramik boya ile boyananı için % 51.32 oranında daha az elektrik enerjisi sarf edildiği görülmüştür.

- Mikro Seramik Kürecik katkılı boyalar, güneş ışınlarının %95'ini, ultraviyole ışınlarının %85'ini geri yansıtırlar. Uygulandığı atmosfere açık yüzeylerde ısı yalıtımını sağlar, nemi önler, korozyona karşı kesin çözüm sağlar, ultraviyole ışınlardan korur, ses yalıtımı sağlar ve termit gibi böcekleri uzak tutar.Hy-Tech boya katkısı kesinlikle toksik madde içermediği için doğa ve insan sağlığı ile barışıktır.


Bir evin veya binanın iç ya da dış cephesinin boyanması oldukça zahmetli bir iş olabilir., ancak çok az kimse duvarların rengine ve evlerin dış kaplamalarına biraz boya sürmenin daha fazla elektrik tasarrufu ve elektrik faturalarından büyük oranda tasarruf sağlayacağını bilir. Melbourne, Florida'da bulunan Hy-Tech Termal Solutions, LLC duvarlar, tavanlar ve çatılardan sıcak hava akımını azaltmak için tasarlanmış çok karmaşık bir seramik vakum ürünler üretmektedir. Yalıtımlı seramik teknolojisi iç mekan duvarlarına ve tavanlarına uygulandığında ısının dışarı akımını engellemekte, ve dış cephe duvarlarını ve çatılarını boyamak için kullanıldığında da ısının içeri doğru akımını önlemektedir.
Hy-Tech Termal Solutions ürünlerinde kullanılan seramikler vakum ortamı oluşturarak geliştirilmiştir. Esasen, ısıyı korunan yüzeyden uzağa yansıtarak bir engel görevi gören "mini termos şişesi" oluşur. Bu mikro küreler başka materyallerle birleştiğinde bu materyallerin termal dirençlerini arttırırlar.

YANSITICI YALITIM NEDİR?

Yansıtıcı yalıtım sistemi tipik olarak, alüminyum katmanlar ya da düşük yalıtımlı malzemeler ve hava boşluklarından meydana gelir. Bu da ısıtılmış bir bölgeye bitişik yüksek yansıtımlı ya da düşük yayılımlı boşluklar oluşturur. Bazı yansıtıcı yalıtım sistemleri de ilave hava boşlukları oluşturmak amacıyla kağıt veya plastik gibi diğer maddelerden oluşan katmanlar kullanılırlar.
Sistemin performansı maddelerin yayımına, ne denli düşük olursa o kadar iyi olmak şartıyla ve kapalı hava boşluklarının büyüklüğüne bağlıdır. Hava boşluğu ne kadar az olursa ısı konveksiyonla o denli az transfer edilecektir. Bu yüzden, konveksiyonla ısı transferini azaltmak için yansıtıcı bir yalıtım, birkaç kat alüminyum ve hava boşluğu yardımıyla, bina içi boşluklara konuşlandırılarak, daha büyük boşluğu küçük parçalara bölmelidir. Bu küçük hapsedilmiş hava boşlukları konvektif ısı akımını azaltır. Seramiklerin yansıtıcı yalıtımlara da termal performans ölçümlerinde R-değerleri verilir.

Yansıtıcı yalıtımın diğer kütle yalıtım malzemelerinden farkları:

1. Yansıtıcı yalıtımın çok düşük yayım değerleri "E-değerleri" olup ( çogu yalıtımda 0,9 olan değerler 0,03'tür) radyasyonla olan ısı transferini ciddi ölçüde düşürür,
2. Yansıtıcı yalıtımın ısı emip tutabileceği ciddi bir kütlesi yoktur,
3. Yansıtıcı yalıtımın nem transfer ve emiş değerleri çoğu durumda daha düşüktür,
4. Yansıtıcı yalıtım deri, göz ve gırtlağı tahriş etmez ve dışarıya gaz verebilecek madde içermez,
5. Kütle yalıtımlarda sorun olan çekme veya nem emme gibi termal performansı etkileyen endişeler,yansıtıcı yalıtımda sorun olmaz.

Hy-Tech Ürünleri

Hy-Tech Thermal Solutions Firması, Mikro Seramik Seramik Kürecikler ana madde olmak üzere, kullanım alanlarına göre her türlü yalıtıma cevap verecek çok geniş bir üretim çeşidi yelpazesine sahiptir. Florida yöresinin sert tayfunlarına ve bu tayfunların getirdiği sert yağışlara dayanıklı, enerji tasarrufu sağlamaya yönelik, her türlü nem, paslanma ve ses yalıtımına kesin çözüm getiren diğer Yüzey Kaplama ve Yalıtkan Boyalar,ürün yelpazesinin önemli diğer bir bölümünü kapsamaktadır.

Ürünlerin Ortak Özelliği:

Hy-Tech Firması'nca üretilen tüm yalıtım ürünleri, genelde aynı katkı maddesini içerdiklerinden, aşağıdaki ortak özelliklere sahiptirler.

>> Isı Yalıtımı
>> Ses Yalıtımı
>> Nem Yalıtımı
>> Pas önleme

Ancak ürünler, çeşitli sanayi sektörlerindeki kullanıcıların ihtiyacına cevap vermek üzere, bu özelliklerin bir veya birkaçı öne alınarak katkı oranı, ilave katkılar ve işleme yöntemleri değiştirilerek imal edilmiş ve ve kullanıcıya sunulmuştur.
« Son Düzenleme: Haziran 02, 2011, 10:18:03 pm Gönderen: atezer »

akay kara

  • Jr. Member
  • **
  • İleti: 55
Ynt: NASA buluşu HI-TECH İzolasyonlu boya
« Yanıtla #1 : Haziran 04, 2011, 12:07:34 pm »
yalıtım artık gerçekten uzay teknolojisi oldu sınır kalmadı bir çok konularda çözümler mükemmel..takip etmekte herzaman yarar var.

KIRIKÇI

  • Newbie
  • *
  • İleti: 1
Ynt: NASA buluşu HI-TECH İzolasyonlu boya
« Yanıtla #2 : Mart 20, 2013, 06:57:57 pm »
Sayın site sakinleri ilgili ürünlerin satışını ve dağıtımını yapmaktayız. İlgilenenlere duyurulur